Kayısı Reçeli

Ürün sadece şeker kullanılarak yapılmıştır. 370 cc lik şişelerde gönderim sağlanmaktadır.

Fiyat :
65,00 TL
Adet :
guvenlihizli
 • Kayısı reçeli, taze kayısı meyvelerinin şekerle kaynatılarak yapılan bir reçel çeşididir. Kayısı reçeli, tatlı ve hafif ekşi bir lezzete sahiptir ve kahvaltılarda, tatlılarda veya çeşitli tariflerde kullanılabilir. İşte kayısı reçeli yapmak için genel bir tarif:

  Malzemeler:

  • 1 kg taze kayısı
  • 2 su bardağı toz şeker
  • 1 limonun suyu

  Yapılışı:

  1. Kayısıları hazırlayın: Kayısıları yıkayın, çekirdeklerini çıkarın ve ortadan ikiye bölün. Kayısıları çekirdeklerinden ayırdıktan sonra hazırlayın.

  2. Şekerli suyu hazırlayın: Bir tencereye toz şekeri ve limon suyunu ekleyin. Orta ateşte karıştırarak şekerin erimesini sağlayın.

  3. Kayısıları ekleyin: Eriyen şekere kayısıları ekleyin. Karıştırarak kayısıları şekerli suya iyice karıştırın.

  4. Reçeli kaynatın: Kayısıları şekerli suda yaklaşık 15-20 dakika kaynatın. Ara sıra karıştırarak kayısıların eşit şekilde pişmesini sağlayın.

  5. Kıvamı kontrol edin: Reçelin kıvamını kontrol etmek için birkaç damlasını soğuk bir tabağa damlatın. Damla hemen yayılmıyorsa veya parmakla itildiğinde çekiliyorsa, reçel kıvamını almış demektir. Eğer kıvamı çok sıvıysa, biraz daha kaynatın.

  6. Sıcakken kavanozlara doldurun: Reçeli sıcakken sterilize edilmiş cam kavanozlara doldurun. Kavanozları sıkıca kapatın ve ters çevirerek soğumaya bırakın. Böylece vakumlu bir şekilde kapanacak ve daha uzun süre dayanacaktır.

  7. Soğuduktan sonra saklayın: Kavanozları soğuduktan sonra düz bir şekilde saklayın. Serin ve kuru bir yerde muhafaza edildiğinde kayısı reçeli uzun süre tazeliğini korur.

  Kayısı reçelini kahvaltılarda ekmek üzerinde veya tereyağı ile servis edebilirsiniz. Ayrıca pastaların, keklerin ve diğer tatlıların içerisinde kullanarak lezzetini arttırabilirsiniz.

Yaptığınız her alışverişin yanında yöremize özel bazı yiyecekleri sizlere hediye olarak gönderiyoruz. Afiyet olsun.

Sepete Eklendi.Sepete Git